CZ EN DE
566 688 116
facebook.com/muzeumzdar
Út - Ne: 9:00 - 12:00, 12:30 - 17:00

Aktuality

Kouzlo Vánoc v Moučkově domě (3. 12. 2024 – 5. 1. 2025)

23.11.2024 Vánoční zvyky a tradice našich předků více...

Pokyny k nabídce předmětů do muzea

9.8.2023 Jak postupovat při předání nových akvizicí muzeu? více...

Školy

1.3.2023 Vzdělávací programy a vycházky pro ZŠ, SŠ, MŠ a další dětská zařízení na rok 2023 více...

Komentované procházky po městě a věž kostela sv. Prokopa v čase koronaviru

Předčasný konec turistické sezóny 2020

Nebýt epidemie koronaviru, mohl být tento víkend (31. 10. a 1. 11. 2020) posledním termínem roku 2020, kdy se mohli domácí i přespolní zájemci vydat na komentované vycházky centrem města Žďáru nad Sázavou, nebo vystoupat na ochoz věže kostela sv. Prokopa. Bohužel, právě díky koronaviru a následným opatřením byla letošní turistická sezóna podstatně kratší.

Přesto této nabídky během roku využilo velké množství návštěvníků, ať už to byly školy, školky, zájmové kroužky, dětské tábory, skupiny či spolky seniorů, rodiny s dětmi, nebo jednotliví turisté všech věkových kategorií, kterým jsme se vždy snažili vyjít vstříc.

Výpravy do historie města Žďáru, to je již třetím rokem oblíbená stálice v nabídce Regionálního muzea. Na cestě centrem města se zájemci dozvědí základní informace o zdejší zástavbě, významných osobnostech města, každodenním životě jeho obyvatel a méně známé zajímavosti. Kolik vedlo do města bran a kde se nacházely? K čemu sloužila radnice, studna ve špalíčku, trojiční sloup, panská lázeň, šlachta, nebo hanba? Co vše se odehrávalo na náměstí a kdo zde bydlel? Proč hotel Veliš zdobí právě plastika lva a jak původně vypadalo městské divadlo? Jaké povinnosti měl věžný nebo ostraha brány a co Žďár spojuje se slavnou taškou síťovkou? Kudy se ubíral odsouzenec na popraviště a kde se nachází ulička s nejsprostším lidovým názvem ve městě? Je slavná socha ryby uprostřed náměstí skutečně rybou? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek se cestovatelé časem dozvídají cestou, a to vždy formou vhodnou pro daný věk a další specifika skupiny. Zejména pro děti je výprava zpestřena nejen fotografiemi, ale také kostýmy, různými rekvizitami a dokonce praktickou ukázkou trestu „v kládě“.

Vzhledem k letošnímu 75. výročí konce 2. světové války byla nabídka vycházek operativně rozšířena o Výpravy po stopách války ve Žďáře. Zde je důraz kladen především na konkrétní místa, děje a osudy lidí zejména v květnových dnech roku 1945. Kromě základních i méně známých informací a bohatého fotografického doprovodného materiálu se zájemci seznámí s ukázkami dobové výzbroje a výstroje. Program pro školní mládež a děti byl navíc rozšířen o „akční složku“, k níž patří hod granátem na cíl, přenášení raněného, nebo seznámení s lístkovým přídělovým systémem v praxi. Na válečný příděl bonbónů pro jedno dítě na měsíc mladší ročníky určitě jen tak nezapomenou.

Výklad a průběh obou vycházek byl vždy přizpůsoben věku, zájmům i časovým možnostem skupiny, a pokud jsme nebyli schopni některým specifickým přáním vyhovět, pokusíme se v příštím roce tyto nedostatky odstranit.

Největší zájem veřejnosti však byl o výstup na věž kostela sv. Prokopa. V minulých letech se zájemci mohli na věž dostat pouze ve čtyřech dnech v roce. Vloni Regionální muzeum ve spolupráci s Římskokatolickou farností kostela sv. Prokopa zpřístupnilo věž pro skupiny deseti a více osob po celou letní sezónu a letos poprvé mohly na věž vystoupat skupiny od pěti osob, nebo rodiny s dětmi, od jara až do 1. listopadu.  Bylo-li to jen trochu možné, snažili jsme se vyjít vstříc i dvojicím a jednotlivcům, buď s výkladem průvodce, nebo alespoň s novými doprovodnými texty o historii věže i zajímavostech viditelných z jejího ochozu. Zároveň byly letos poprvé vybrány dva termíny, kdy celý den návštěvníkům na ochoze věže přednášeli pracovníci Regionálního muzea a otevírací doba byla prodloužena až do setmění, takže si zájemci mohli vychutnat západ slunce nad Žďárem z ptačí perspektivy.

Na věži i v centru města, stejně jako ve stálé expozici v Moučkově domě a na krátkodobých výstavách na tvrzi, pracovníci Regionálního muzea provázeli do poslední chvíle, kdy to koronavirus a následná vládní nařízení umožňovala. A to i v rouškách a s všudypřítomnou desinfekcí. Přestože letošní sezóna byla (a patrně ještě bude) hektická, plná nečekaných změn, nařízení, hygienických opatření a nucených uzavření muzea, troufnu si říct, že se s ní muzeum zatím vyrovnává se ctí. Nezbývá než doufat, že konec roku letošního a rok následující bude pro naše muzeum a všechny jeho návštěvníky příznivější.

Kamila Dvořáková