Regionální muzeum nabízí seniorům, jejich klubům a organizacím pestrou škálu programů a tematických vycházek, které jim vážnou i nevážnou formou rozšíří znalosti z historie zejména města Žďáru nad Sázavou od středověku po 20. století. Rozsah, hloubku a časovou náročnost jednotlivých programů rádi přizpůsobíme přání zadavatele. Zároveň jsme schopni v určitém časovém horizontu připravit na přání programy nové.
Dotazy a objednávky: 566 688 116, 731 181 839 (Ilustrační fotografie naleznete níže pod textem)
1. Roky v baroku – Životní pouť barokního člověka (pouze do 6. 11.)
Vstupte do světa barokního člověka, konkrétního obyvatele dnešního města Žďáru nad Sázavou z přelomu 17. a 18. století. Jak vypadalo dětství, mládí, svatba, šestinedělí, pracovní život, stáří a proč každý barokní člověk toužil po dobré smrti? Lišil se osud muže a ženy, bohatého a chudého? Co se jedlo a pilo? Jakou roli v životě hrála víra a pověrčivost? Umíte psát husím brkem a zvládnete úkoly barokní hospodyňky? Přežijete epidemii moru? Jakého dostanete ženicha či nevěstu? Najdete odvahu zatočit si nevyzpytatelným kolem osudu? Výstava zábavnou a zároveň naučnou formou seznamuje s běžným životem v době barokní.
Vstupné: 30 Kč
2. Bylo jedno městečko... (stálá expozice v Moučkově domě)
Jak se ve Žďáře žilo od středověku po první republiku? Co prozradí koníček z doby prvních osadníků, kachle z doby Jana Žižky, renesanční velmož František kardinál z Ditrichštejna, barokní dřevěné lebky, mejdlíčka z Amylonu nebo slavná taška síťovka Vavřína Krčila? Jak vypadal salón bohatého měšťana? Navštívíme starý obchod se zbožím koloniálním, kde nechybí pokladna s klikou a dobová reklama, bohatá nabídka zboží od cikorky a cukrkandlu po hrábě a košťata, od piva a limonády „Švastalky“ po mýdlo na zuby a šalvějový olej. Řadu věcí si vyzkoušíte. Jak se lidé odívali? Zvládnete ruční mletí obilí? Zájemci zakusí dokonce tíhu spravedlnosti v kládě!
Vstupné: 30 Kč
1. Věž kostela sv. Prokopa ve Žďáře n. S.
Nenechte si ujít návštěvu ojedinělé památky v centru Žďáru nad Sázavou, jedné z nejpůvodnějších a nejautentičtějších věží u nás. Původní gotická architektura, zvon z roku 1489, hodinový stroj, příběhy věžných a k tomu nádherný výhled na centrum Žďáru, okolní čtvrti, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře i objekty vzdálené až 12 km. Průvodce výklad rád přizpůsobí časovým požadavkům a zájmům skupiny, doplní ho historickými fotografiemi a přímo na ochoze mnoha vážnými i nevážnými zajímavostmi z historie Žďáru a okolí.
Vstupné 20 Kč
2. Vycházka centrem města Žďáru
Na první pohled se zdá, že z historického centra Žďáru nezůstalo nic. Středověká tvrz, gotický kostel, barokní kaple, Stará radnice s někdejším vězením a mučírnou, trojiční sloup, studna a další objekty spolu s výkladem průvodce a obrazovým materiálem návštěvníky přesvědčí o opaku. Jak vypadalo žďárské náměstí a co vše se na něm odehrávalo? Kdo a proč nechal na hotel Veliš postavit lva, jak původně vypadalo divadlo a co vše jste mohli zažít v panské lázni? Kolik bran vedlo do města a kde byl Kozí rynek? Kam byste šli na pivo, pro limonádu či pro kremroli? Jak se žilo věžnému a jaké měl povinnosti? Zazní vážné i veselé příběhy, nezapomeneme na vynálezce slavné tašky síťovky a cestou nám zahraje i zvonkohra.
Vstupné: 30 Kč
3. Výprava do středověku
Speciální vycházka je zaměřená na původní středověké objekty v centru Žďáru a na zdejší život v období středověku. Jak vypadalo bydlení obyčejného člověka v porovnání s bydlením rychtáře ze žďárské tvrze, která dosud stojí? Jak velká byla pec žďárského opata, po níž se dosud dochovalo několik kachlů ze začátku 15. století? Jak vysocí lidé byli a kolika let se dožívali? Co jedli a pili, jaká povolání vykonávali, čím se bavili? Kam lidé chodili na záchod? Dojde i na veselé a vážné dobové historky, nepochybným zážitkem bude setkání se šlechticem a malá módní přehlídka. Zájemci si budou moci zastřílet z luku.
Vstupné: 50 Kč (nutné objednat 14 dní dopředu)
4. Život v první republice
Pojďte s námi na vycházku po centru dnešního města Žďáru nad Sázavou za první republiky a seznámit se s významnými místními událostmi, budovami a lidmi. Kde byl vyhlášen vznik Československa a co to obyvatelstvu přineslo? Kde se nacházely největší obchody a továrny, vyhlášené hospody, biograf, kde sídlili sokolové a kde orli. Kam se chodilo pro kremrole, limonády nebo na hokej? Součástí prohlídky je prvorepublikový obchod a exkurze do domácnosti, kde by si měl návštěvník udělat představu o tehdejších životních nákladech. Prohlídka je doplněna bohatou obrazovou přílohou.
Vstupné: 30 Kč
5. Platím!
Exkurze po starých obchodech v centru dnešního města Žďáru nad Sázavou. Jaké druhy obchodů se ve městě nacházely? Jaké zboží bylo k dostání na sklonku monarchie a za první republiky? Kam se chodilo pro zákusky, limonádu, léky, rádia, metrové zboží, nebo klobouky? Jeden skutečně prvorepublikový krám navštívíte a vyzkoušíte si, jak fungoval. Také se dozvíte, jak drahé bylo tehdy zboží v porovnání s platy. Myslíte, že čokoláda byla dostupná všem? Proč měly takový úspěch margarín nebo cikorka? Pamatujete ještě mejdlíčka?
Vstupné: 30 Kč
6. Konec 2. světové války ve Žďáře
Tato procházka vás seznámení s událostmi na konci 2. světové války v dnešním Žďáře nad Sázavou s důrazem na konkrétní místa, děje a lidské osudy. Zatímco 8. května 1945 slavila západní Evropa konec války, ve Žďáře se ještě 9. května bojovalo, umírali tu vojáci i civilisté, hořely domy. Byl to jeden z nejhorších dnů ve žďárské historii. První sovětský voják přijel do města až 10. května ráno. Připomeneme požár tvrze a domů na nábřeží, místo popravy rukojmích na náměstí, příběh židovského pokladu v Nádražní ulici, sídlo odbojového štábu nebo nálety sovětských letadel na prchající německé jednotky. Výklad průvodce doprovodí bohatá obrazová příloha a v případě zájmu i předváděčka německé a sovětské výzbroje a výstroje.
Kratší varianta, cca 60 min/30Kč - delší varianta s předváděčkou, cca 90 min/50Kč
7. Krása kovů ve žďárských ulicích
V centru dnešního města Žďáru nad Sázavou se nachází mnoho umělecky zpracovaných kovů a jejich slitin, ať už do podoby soch, pamětních desek nebo nenápadných sněholamů. Najdeme tu dílo evropské úrovně od autorky sousoší lidických dětí, práci medailéra Otakara Španiela, plastiku odkazující na název města, místní továrnu i pozdější hokejové mužstvo zároveň a výrobky z dodnes existujícího podniku ve Svatobořicích-Mistříně. Cestou vás možná překvapí, kde všude se bronz, mosaz, olovo, zlato či kobalt mohou ukrývat. Dozvíte se mnoho zajímavostí, o kterých leckdy ani rodilý Žďárák neslyšel. Po ne zcela známých místech města vás provede historik Mgr. Stanislav Mikule. Délku a směr vycházky lze domluvit podle přání objednatele.
Vstupné 30 Kč
8. Putování za žďárským barokem aneb Představte si
Procházka centrem dnešního města Žďáru nad Sázavou po stopách barokních staveb, osobností a událostí s historikem Mgr. Stanislavem Mikulem. Dozvíte se, kde stál pivovar, jatka, masné a pekařské krámy, městské brány, kudy se prohnala smrtonosná povodeň, kdo leží na bývalém hřbitově u kostela sv. Prokopa, nebo kde pořádali žďárští radní hostiny. Zjistíte, kde bydleli a kým byli rektor Matouš Pražák, sochař Jakub Staenhübl, radní Pavel Ptáček, lazebník Jan Michael Mauchter a řeznický cechmistr Matěj Papáček. Možná vás též zaujme, oč se vsadili pánové Fiklovský a Sejkora roku 1653. Uvidíte, že žďárské baroko nereprezentuje jen Santini a Zelená hora.
Vstupné 30 Kč