CZ EN DE
566 688 116
facebook.com/muzeumzdar
Út - Ne: 9:00 - 12:00, 12:30 - 17:00

Aktuality

PRÁZDNINY V MUZEU (červenec a srpen 2024)

19.6.2024 Prázdninové workshopy více...

TVRZ VYPRÁVÍ (1. 5. – 25. 8. 2024)

20.5.2024 Výstava k 90. výročí založení našeho muzea více...

VĚŽ OTEVŘENA! (1. 6. – 30. 9. 2024)

19.5.2024 Zpřístupnění věže kostela sv. Prokopa ve Žďáře nad Sázavou více...

MOUČKŮV DŮM JE PŘIPRAVEN NA SEZÓNU 2024!

18.5.2024 Stálá expozice města Žďáru nad Sázavou připravena! více...

Pokyny k nabídce předmětů do muzea

9.8.2023 Jak postupovat při předání nových akvizicí muzeu? více...

Nabídka pro ZŠ a MŠ – výprava do historie Žďáru

Komentovaná procházka centrem Žďáru pro děti školní i předškolní

Vyučující, chtěli byste děti a mládež ze základních a mateřských škol zábavnou formou seznámit se zajímavostmi z historie města Žďáru nad Sázavou? Pokud ano, Regionální muzeum pro třídy a další skupiny dětí připravilo komentované procházky centrem Žďáru a jeho bezprostředním okolím. Průvodce (nejčastěji Kamila Dvořáková) výklad, obrazové přílohy a rekvizity ráda přizpůsobí věku, zájmům i časovým možnostem každé konkrétní skupiny.  

Mladí historikové se například dozvědí, jak dříve vypadalo žďárské náměstí, jací lidé zde bydleli a co vše se na něm odehrávalo (dobytčí a jiné trhy, oslavy, válka), k čemu sloužila studna nebo morový sloup, kolik bran vedlo do města a kde se nacházely, co se dělo na radnici a kdo se mohl ocitnout ve zdejší šatlavě, jak dříve vypadalo divadlo, kde byl první žďárský semafor, nebo jak se žilo věžnému a jaké měl povinnosti. Možná i sami vyučující budou překvapeni, že slavná ryba uprostřed náměstí (na které seděl snad každý Žďárák) je ve skutečnosti heraldický delfín, že Havlíčkovo náměstí bylo nazýváno Kozím rynkem, nebo že se za sokolovnou hrával hokej.

Asi hodinovou procházku zakončí prohlídka měšťanského salónu v Moučkově domě, kde se mladí badatelé seznámí se životem bez televize, mobilu a tekoucí vody, ale zato s nádherným piánem, zdobenými kamny, elegantní módou ze starých obrazů a také s přenosným záchodem. Na úplný závěr děti či studenti dostanou několik kontrolních otázek, jejichž zodpovězení bude odměněno osvědčením o znalostech, pilnosti a dobrých mravech (popř. něčím malým na zub).

Akci je možno zorganizovat kdykoli s výjimkou pondělí. V případě zájmu objednávejte předem na telefonu 566 688 116!