Dne 13. 6. 2014 proběhla v Regionálním muzeu města Žďáru nad Sázavou již šestá muzejní noc, tentokrát v rámci výstavy TVRZ A ČAS. Jedním z překvapení pro návštěvníky byly také některé pokrmy, dotvářející dobovou atmosféru.
Na středověké obydlí rychtáře Hanouška upomínala JAHELNÁ KAŠE, podávaná ve dvou provedeních a dobu kolem roku 1900 zase připomínaly MRKVANCE ve formě buchet či závinu. Na četné žádosti návštěvníků zde zveřejňujeme recepty.
Jahelná kaše paní Apoleny
- 1 šálek jáhel
- velmi pečlivě proprat ve vřelé vodě a zbavit tak nahořklé chuti (4-5krát)
- vařit v trojnásobném množství mléka - 3 šálky asi 20 minut
- přidat špetku soli, lžíci másla
- sladit medem nebo cukrem - jak je ctěná libost
- před dokončením varu ochutit ořechy, sušeným ovocem (možná je i slaná varianta)
- fantazii a chuti se meze nekladou
Dobrou chuť a hodně štěstí přeje:
Hana Kršková
Mrkvový závin
Na těsto: 50 dkg polohrubé mouky, 30 dkg hladké mouky, 20 dkg másla, 2 vejce, 8 lžic cukru krupice, 1 a půl kostky kvasnic, špetka soli, mléko
Náplň: 2 kg mrkve, 20 dkg cukru, 10 dkg mletého máku, 2 lžičky skořice, mléko, kousek másla
Postup: Do mísy nasypeme mouku a uděláme důlek. Do něj dáme cukr, rozdrobené kvasnice, zalijeme trochou vlažného mléka a necháme vzejít kvásek. Poté přidáme vajíčka, rozpuštěné máslo, sůl a mléko dle potřeby. Vypracujeme vláčné těsto, středně husté a necháme na teplém místě kynout.
Mezi tím si očistíme a na hrubo nastrouháme mrkev, na másle podusíme, přidáme cukr, skořici, podlijeme trochou vody a dusíme do měkka. Zvlášť v kastrůlku povaříme mák s trochou mléka, stále mícháme, aby se nepřipálil, až vznikne hustší kašička. Přimícháme k mrkvi a necháme vychladnout.
Z vykynutého těsta si uděláme 4-5 dílů. Vyválíme placky, na které dáme vychladlou mrkvovo-makovou náplň, zamotáme a necháme na pečícím papíře vykynout. Potřeme vajíčkem a pečeme ve vyhřáté troubě asi 20 minut na 150 stupňů Celsia.
Dobrou chuť přeje:
Zuzana Pytlíková z Měřína