CZ EN DE
566 688 116
facebook.com/muzeumzdar
Út - Ne: 9:00 - 12:00, 12:30 - 17:00

Aktuality

PRÁZDNINY V MUZEU (červenec a srpen 2024)

19.6.2024 Prázdninové workshopy více...

TVRZ VYPRÁVÍ (1. 5. – 25. 8. 2024)

20.5.2024 Výstava k 90. výročí založení našeho muzea více...

VĚŽ OTEVŘENA! (1. 6. – 30. 9. 2024)

19.5.2024 Zpřístupnění věže kostela sv. Prokopa ve Žďáře nad Sázavou více...

MOUČKŮV DŮM JE PŘIPRAVEN NA SEZÓNU 2024!

18.5.2024 Stálá expozice města Žďáru nad Sázavou připravena! více...

Pokyny k nabídce předmětů do muzea

9.8.2023 Jak postupovat při předání nových akvizicí muzeu? více...

KULTURNÍ LABORATOŘ (2. 10. 2023 – 27. 5. 2024)

Sdílený kroužek Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou a Knihovny Matěje Josefa Sychry 

Červenou linkou prvního ročníku kroužku Kulturní laboratoř byla „první republika jako kulturní líheň“. Dvanáct dětí se společně s lektory z knihovny a muzea skrze toto období seznamovalo s tématem literatury, architektury, divadla a filmu, hudby a tance, ale i turistiky, etikety nebo dobových tradic. Zároveň děti prozkoumaly knihovnu a muzeum doslova od sklepa po půdu a během exkurzí se zblízka podívaly na fungování ZUŠ, kina či divadla. V divadle se z dětí na chvíli stali zvukaři, osvětlovači i malí herci, kteří prozkoumali zákulisí této kulturní instituce. V kině děti obdivovaly moderní i historické promítačky a prohlédly si projekční kabinu. V Active se učily charleston a ozdobily se dobovými doplňky, v ZUŠ se účastnily zkoušky klarinetového orchestru a samy se staly hudebníky.

U nás v muzeu si děti prohlédly depozitáře, knihovnu i archiv. Nahlédly do práce muzejníků a během roku zavítaly na naše krátkodobé výstavy i do stálé expozice v Moučkově domě. Děti se seznámily s významnými osobnostmi spojenými s naším městem – např. Vavřínem Krčilem, Otokarem Velišem i prezidentem T.G. Masarykem, přemýšlely o tom, jaké otázky by jim položily, kdyby se s nimi mohly setkat. Malí historici a muzejníci hledali také odpověď na otázku, co je muzeum a jaká je jeho úloha ve společnosti, ve skupinách vytvořily koláže vlastního ideálního muzea.

Výstupem kroužku a ukázkou celoročního zkoumání, bádání a tvoření bylo uspořádání „Výstavy na půdě“ v Čechově domě. Děti se podílely na celém procesu přípravy výstavy od námětu, přes scénář, tvorbu exponátů a jejich instalaci až po marketing a přípravu vernisáže. Vernisáž proběhla 3. června 2024 za účasti rodičů, prarodičů, sourozenců, učitelů, kamarádů dětí, pana starosty Martina Mrkose i zástupců partnerských institucí Kultury Žďár a Active.

Výstava s interaktivními prvky je volně přístupná až do konce července v otevírací době knihovny. Můžete si zahrát připravenou hru, vytvořit kousek komiksu, stát se architektem, vyplnit kvíz nebo shlédnout tři filmy, které děti v rámci kroužku natočily na motivy pohádek Josefa Čapka O pejskovi a kočičce. Filmy také poběží na regionální Televizi Vysočina.

Kulturní laboratoř ukázala dětem rozmanitost kulturního života v našem městě, do kterého se děti díky pořádání výstavy a exkurzím také aktivně zapojily. Věříme, že si odnesly nejen spoustu zážitků, ale také nová přátelství. A kdo ví, třeba z nich jednou vyrostou historikové, archiváři, knihovníci, divadelníci, výtvarníci, grafici, architekti, spisovatelé, novináři... Velikým přínosem byl sdílený kroužek i pro lektorky z muzea a knihovny, které si vyměnily řadu cenných zkušeností a vzájemně se inspirovaly. Těšíme se na další ročník!