CZ EN DE
566 688 116
facebook.com/muzeumzdar
Út - Ne: 9:00 - 12:00, 12:30 - 17:00

Aktuality

Připravujeme: TVRZ VYPRÁVÍ (1. 5. – 25. 8. 2024)

2.4.2024 Výstava k 90. výročí založení našeho muzea více...

Lesní stezkou (18.4. 2024)

2.4.2024 Vycházka lesem pro děti více...

S rybářem k řece (1. 4. – 30. 9. 2024)

19.3.2024 Komentovaná vycházka pro MŠ a ZŠ více...

Pokyny k nabídce předmětů do muzea

9.8.2023 Jak postupovat při předání nových akvizicí muzeu? více...

Slavnostní zahájení výstav: VÁLKA 1939-1945 A ŽĎÁRÁCI (25. dubna 2015)

Oslava konce 2. světové války

Doprovodné akce k oslavám 70. výročí konce 2. světové války probíhaly ve Žďáře nad Sázavou již dopoledne. V 10:30 proběhl v areálu nového hřbitova na Zelené hoře pietní akt požehnání hrobů a uložení ostatků ruských vojáků, kteří zemřeli během posledních dnů války. Aktu se vedle představitelů města v čele se starostou Zdeňkem Navrátilem a zástupců dalších žďárských organizací zúčastnili také zástupci ministerstva obrany a ruského velvyslanectví. Historické souvislosti ve svém projevu přiblížil Pavel Elbl z Regionálního muzea.
Oficiální zahájení oslav pak probíhalo od 13:00 na náměstí Republiky. Návštěvníky krátce pozdravil poslanec Parlamentu ČR a místopředseda Výboru pro obranu Karel Černý, starosta města Zdeněk Navrátil, místostarosta Josef Klement, zástupce Třebíč Nuclear Model Clubu Petr Odehnal a za Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou historik Miloslav Lopaur, který všechny pozval nejen k oslavám na náměstí, ale také k návštěvě připravených výstav. Poté zazněla československá, sovětská a rumunská hymna z doby osvobození a zvláštní tečkou za zahájením byl ve 13:30 přelet dvou letadel JAS 39 Gripen z Letecké základny Čáslav nad žďárským náměstím.

Snad nikdo nevynechal prohlídku historických vozidel značky Tatra, která na náměstí přivezl Veterán TATRA klub Bystřice nad Pernštejnem. Zajímavostí byl vojenský vůz čínské armády ze 30. let, četnické auto Tatra 57B nebo motorka s motorem typu boxer. Další část náměstí patřila Armádě České republiky. Návštěvníci si mohli prohlédnout současné nákladní auto Tatra i několik desítek let používaný vůz Tatra V3S, přičemž nejen děti s nadšením usedaly za volant nebo prolézaly nákladní prostor. Dalším návštěvníkům se věnovali příslušníci Armády ČR, kteří zájemce seznámili se současnou výzbrojí a ochotně některé zbraně zapůjčili k vyzkoušení.

Pro veřejnost byly otevřeny všechny tři výstavy, připravené k výročí konce války, kterými návštěvníky provedli sami autoři. Na Tvrzi to byla výstava modelů „Čechoslováci na frontách 2. světové války“ a výstava fotografií „Žďár v květnových dnech roku 1945“. V Městském divadle pak kromě výstavy fotografií a dokumentů „Žďár v době protektorátu 1939-1945“ na návštěvníky čekali členové Aktivních záloh ozbrojených sil České republiky a malí i velcí si mohli na vlastní kůži vyzkoušet jejich výzbroj a výstroj. Celá akce, za stále krásného počasí, skončila v 17:00.

Regionální muzeum děkuje všem, kteří se na uspořádání oslav podíleli a také všem návštěvníkům, kteří se přišli nejenom podívat a pobavit, ale také uctít památku těch, kteří ve Žďáře položili své životy na sklonku 2. světové války. Zvláštní poděkování za pomoc při realizaci oslav patří Milanu Mynářovi a Ondřeji Červenému.

Pořadateli této akce byli: Veterán TATRA klub Bystřice nad Pernštejnem, Třebíč Nuclear Model Club, Nadace ČEZ, Armáda České republiky, Aktivní záloha ozbrojených sil České republiky, Město Žďár nad Sázavou a Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou.