CZ EN DE
566 688 116
facebook.com/muzeumzdar
Út - Ne: 9:00 - 12:00, 12:30 - 17:00

Aktuality

Lesní stezkou (18.4. 2024)

22.4.2024 Vycházka lesem pro děti více...

Připravujeme: TVRZ VYPRÁVÍ (1. 5. – 25. 8. 2024)

2.4.2024 Výstava k 90. výročí založení našeho muzea více...

S rybářem k řece (1. 4. – 30. 9. 2024)

19.3.2024 Komentovaná vycházka pro MŠ a ZŠ více...

Pokyny k nabídce předmětů do muzea

9.8.2023 Jak postupovat při předání nových akvizicí muzeu? více...

Školy

1.3.2023 Vzdělávací programy a vycházky pro ZŠ, SŠ, MŠ a další dětská zařízení na rok 2023 více...

Večerní kostýmované prohlídky Moučkova domu (22. a 23. 3. 2024)

Tematické prohlídky k 90. výročí založení našeho muzea

V pátek 22. 3. a v sobotu 23. 3. 2024 proběhly kostýmované prohlídky Moučkova domu věnované 90. výročí založení našeho muzea.

Skupiny návštěvníků nejprve v budově žďárské tvrze přivítal v bílém plášti muzejník ošetřující sbírky proti biologickému napadení (Stanislav Mikule). Následně se jich ujal důstojný měšťan v buřince (Pavel Elbl), který je doprovodil do Moučkova domu. V první místnosti na cestovatele časem čekal český lesnický pedagog, spisovatel a vydavatel Jan Doležal (Jakub Jež). Povyprávěl nejen o svých trampotách s pořízením kočáru, ale také že právě jeho již v roce 1884 napadlo zřídit ve Městě Žďáře muzeum. Další cesta zavedla návštěvníky do obchodu se zbožím koloniálním Ladislava Kolouška (Jarda Buček). „Jsme zaručeně solidní firma!“ hlásal a hned nabízel cikórii i kávu, bonbóny i „čertovo lejno“, prakly i koše, pivo i koření a nádavkem pohlednice Žďáru, které sám vydával. K některým výrobkům (pálenka z piva, šalvějový olej) mohli zákazníci přivonět. V salónu Moučkova domu pak elegantní měšťanka a hrdá česká vlastenka Antonie Aloisie Emílie Letovská (Kateřina Omesová) pohovořila nádhernou češtinou plnou novotvarů, jako podnosnice libočudná – doutník, podkrmka – talíř, krmovařík – kuchař, či držka – místodržící, o vlastenecké spolkové činnosti ve Žďáře a neopomněla si postěžovat na neochotu zdejších mužů zapojit ženy do této bohulibé činnosti. Poté usedla k břinkotruhle (piánu) a naučila návštěvníky svého salónu jedinou dochovanou lidovou píseň, ve které se zpívá o Žďáře – a o zdejším trpaslíčkovi. V místnosti čtvrté seznámila posluchače pracovnice dnes již zaniklého Muzea knihy (Jana Lhotská) s činností tohoto muzea a připomněla osobnost světoznámého typografa Methoda Kalába, rodáka z Veselíčka, který v muzeu vystavoval svá díla a jehož pamětní síň byla součástí tamní expozice. Zmínila i to, že by se nestal slavným typografem, nebýt nezištné pomoci redaktora Jana Doležala.

Na rozloučenou návštěvníkům ještě dvě elegantní dámy v kloboučcích a kostýmech z doby kolem roku 1900 (Martina Schutová a Magda Smejkalová) nabídly horkou cikorku a vlídně s nimi porozprávěly o své cestě na návštěvu k paní Letovské i o kvalitě „cikórie“ od obchodníka Kolouška.

Akce se vydařila, velcí i malí se bavili, a navíc se dozvěděli mnoho zajímavého nejen o vzniku našeho muzea. Děkujeme za návštěvu a brzy na shledanou!