CZ EN DE
566 688 116
facebook.com/muzeumzdar
Út - Ne: 9:00 - 12:00, 12:30 - 17:00

Aktuality

Příběh vánoční ozdoby (1. - 30. 12. 2023)

19.11.2023 Program s tvořivou dílnou více...

MIKULÁŠ V MUZEU (5. 12. 2023)

15.11.2023 Připravte dětem překvapení více...

S myslivcem ke krmelci (1. 10. 2023 – 31. 3. 2024)

19.9.2023 Komentovaná vycházka pro veřejnost i MŠ a ZŠ více...

Pokyny k nabídce předmětů do muzea

9.8.2023 Jak postupovat při předání nových akvizicí muzeu? více...

VIII. MUZEJNÍ NOC - Takoví jsme byli (10. 6. 2016)

Život před rokem 1989 na vlastní kůži

V pátek 10. června 2016 od 20:00 do 24:00 proběhla již osmá muzejní noc Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou - tentokrát v rámci výstavy Takoví jsme byli. Malí i velcí návštěvníci se tak mohli vrátit do doby před rokem 1989 a na vlastní kůži si vyzkoušet některé běžné situace ze života v socialistickém Československu.

V cestovní kanceláři byli odesíláni na dovolenou na Rujánu či k Balatonu a ještě se dozvěděli odkud co pašovat, v pionýrském oddíle se naučili vázat pionýrské šátky, ale také poznávat naše rostlinstvo a vousatý čundrák v teplákách u táborového ohně opékal a nabízel za zvuků kytary buřty. Pozornosti neunikla před budovou muzea zaparkovaná a zpřístupněná dobová vozidla zapůjčená žďárským Veterán Car Clubem a také vojenská motorka. Nechybělo vtipné seznámení s akcí Z v kulisách stavby (Věděli jste, že Z původně znamenalo zvelebení?) a dokonce došlo i na cvičení spartakiády. Na značky před rozesmátým obecenstvem nastoupily a s nadšením si zacvičily opravdu všechny generace. „Toaletní papír? Nemáme! Ale zítra dovezou Fidelovy koule,“ hlásila s nadšením paní prodavačka v socialistickém obchodě a povyprávěla zákazníkům o podpulťácích, frontách, Tuzexu a také dobových cenách a platech. Voják pod tvrzí seznámil účastníky branného cvičení s protichemickým vybavením, a kdo chtěl, mohl si vyzkoušet protichemický oblek, plynovou masku nebo samopal. Pohoštění se tentokrát skládalo z česnekových jednohubek podle dobového receptu a čaje s citrónem a předlistopadový kolorit ještě doplnili někteří návštěvníci, kteří dorazili v dobových kostýmech. Na celou akci dohlížel příslušník SNB, "estébák" v civilu a nechyběl ani disident.
Vrcholem akce pak byl komentovaný lampiónový průvod, který prošel centrem Žďáru až na náměstí. V čele dlouhého průvodu dětí i dospělých kráčel řečník s tlampačem, nosič transparentu i nezbytný příslušník SNB a na konci cesty malí účastníci obdrželi diplom a sladkost na památku.

Akce se opravdu vydařila a účast, i přes konkurenci Noci kostelů, muzejní noci v Muzeu nové generace a televizního zahájení ME ve fotbale, byla opravdu hojná.

Regionální muzeum děkuje všem skvělým malým i velkým návštěvníkům a také všem dobrovolníkům, kteří se na realizaci této vydařené akce s nadšením a zdarma podíleli! Byli to: MUDr. Marie Košťálová, Mgr. Hana Kršková, Jana Lhotská, Jarda Buček, Jana Výrostová, Tamara Pecková, Eliška Šimkovská, Veterán Car Club Žďár n. S. (František Němec, Lukáš Jaroš) a za Regionální muzeum: Mgr. Stanislav Mikule, Mgr. Miloslav Lopaur, PhDr. Pavel Elbl, Mgr. Miroslav Skalník, Jarmila Krejčová, Simona Dajčová, Ludmila Pytlíková a Kamila Dvořáková.
Autory námětu byli: Kamila Dvořáková, Jana Lhotská a Mgr. Stanislav Mikule