CZ EN DE
566 688 116
facebook.com/muzeumzdar
Út - Ne: 9:00 - 12:00, 12:30 - 17:00

Aktuality

VĚŽ NA POUŤ OTEVŘENA! (18. 5. 2024)

21.5.2024 Zpřístupnění věže kostela sv. Prokopa více...

MOUČKŮV DŮM JE PŘIPRAVEN NA SEZÓNU 2024!

18.5.2024 Stálá expozice města Žďáru nad Sázavou připravena! více...

Komentované prohlídky výstavy TVRZ VYPRÁVÍ s procházkami (31. 5. a 21. 6. 2024)

9.5.2024 Za poučením a zajímavostmi historie s Mgr. Stanislavem Mikulem více...

TVRZ VYPRÁVÍ (1. 5. – 25. 8. 2024)

2.4.2024 Výstava k 90. výročí založení našeho muzea více...

S rybářem k řece (1. 4. – 30. 9. 2024)

19.3.2024 Komentovaná vycházka pro MŠ a ZŠ více...

VIII. MUZEJNÍ NOC - Takoví jsme byli (10. 6. 2016)

Život před rokem 1989 na vlastní kůži

V pátek 10. června 2016 od 20:00 do 24:00 proběhla již osmá muzejní noc Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou - tentokrát v rámci výstavy Takoví jsme byli. Malí i velcí návštěvníci se tak mohli vrátit do doby před rokem 1989 a na vlastní kůži si vyzkoušet některé běžné situace ze života v socialistickém Československu.

V cestovní kanceláři byli odesíláni na dovolenou na Rujánu či k Balatonu a ještě se dozvěděli odkud co pašovat, v pionýrském oddíle se naučili vázat pionýrské šátky, ale také poznávat naše rostlinstvo a vousatý čundrák v teplákách u táborového ohně opékal a nabízel za zvuků kytary buřty. Pozornosti neunikla před budovou muzea zaparkovaná a zpřístupněná dobová vozidla zapůjčená žďárským Veterán Car Clubem a také vojenská motorka. Nechybělo vtipné seznámení s akcí Z v kulisách stavby (Věděli jste, že Z původně znamenalo zvelebení?) a dokonce došlo i na cvičení spartakiády. Na značky před rozesmátým obecenstvem nastoupily a s nadšením si zacvičily opravdu všechny generace. „Toaletní papír? Nemáme! Ale zítra dovezou Fidelovy koule,“ hlásila s nadšením paní prodavačka v socialistickém obchodě a povyprávěla zákazníkům o podpulťácích, frontách, Tuzexu a také dobových cenách a platech. Voják pod tvrzí seznámil účastníky branného cvičení s protichemickým vybavením, a kdo chtěl, mohl si vyzkoušet protichemický oblek, plynovou masku nebo samopal. Pohoštění se tentokrát skládalo z česnekových jednohubek podle dobového receptu a čaje s citrónem a předlistopadový kolorit ještě doplnili někteří návštěvníci, kteří dorazili v dobových kostýmech. Na celou akci dohlížel příslušník SNB, "estébák" v civilu a nechyběl ani disident.
Vrcholem akce pak byl komentovaný lampiónový průvod, který prošel centrem Žďáru až na náměstí. V čele dlouhého průvodu dětí i dospělých kráčel řečník s tlampačem, nosič transparentu i nezbytný příslušník SNB a na konci cesty malí účastníci obdrželi diplom a sladkost na památku.

Akce se opravdu vydařila a účast, i přes konkurenci Noci kostelů, muzejní noci v Muzeu nové generace a televizního zahájení ME ve fotbale, byla opravdu hojná.

Regionální muzeum děkuje všem skvělým malým i velkým návštěvníkům a také všem dobrovolníkům, kteří se na realizaci této vydařené akce s nadšením a zdarma podíleli! Byli to: MUDr. Marie Košťálová, Mgr. Hana Kršková, Jana Lhotská, Jarda Buček, Jana Výrostová, Tamara Pecková, Eliška Šimkovská, Veterán Car Club Žďár n. S. (František Němec, Lukáš Jaroš) a za Regionální muzeum: Mgr. Stanislav Mikule, Mgr. Miloslav Lopaur, PhDr. Pavel Elbl, Mgr. Miroslav Skalník, Jarmila Krejčová, Simona Dajčová, Ludmila Pytlíková a Kamila Dvořáková.
Autory námětu byli: Kamila Dvořáková, Jana Lhotská a Mgr. Stanislav Mikule