CZ EN DE
566 688 116
facebook.com/muzeumzdar
Út - Ne: 9:00 - 12:00, 12:30 - 17:00

Aktuality

VĚŽ OTEVŘENA! (12. 6. – 30. 9. 2022)

1.10.2022 Zpřístupnění věže kostela sv. Prokopa ve Žďáře nad Sázavou více...

Návštěva zástupců Univerzity Jana Amose Komenského z polského Lešna (12. 9. 2022)

27.9.2022 Regionální muzeum provází městem váženou návštěvu více...

S myslivcem ke krmelci (1. 10. 2022 - 31. 3. 2023)

15.9.2022 Komentovaná vycházka zejména pro děti více...

ROKY V BAROKU (10. 6. – 6. 11. 2022)

14.5.2022 Životní pouť barokního člověka více...

MOUČKŮV DŮM JE PŘIPRAVEN NA SEZÓNU 2022!

17.3.2022 Stálá expozice města Žďáru nad Sázavou se těší na návštěvníky všech generací! více...

VIII. MUZEJNÍ NOC - Takoví jsme byli (10. 6. 2016)

Život před rokem 1989 na vlastní kůži

V pátek 10. června 2016 od 20:00 do 24:00 proběhla již osmá muzejní noc Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou - tentokrát v rámci výstavy Takoví jsme byli. Malí i velcí návštěvníci se tak mohli vrátit do doby před rokem 1989 a na vlastní kůži si vyzkoušet některé běžné situace ze života v socialistickém Československu.

V cestovní kanceláři byli odesíláni na dovolenou na Rujánu či k Balatonu a ještě se dozvěděli odkud co pašovat, v pionýrském oddíle se naučili vázat pionýrské šátky, ale také poznávat naše rostlinstvo a vousatý čundrák v teplákách u táborového ohně opékal a nabízel za zvuků kytary buřty. Pozornosti neunikla před budovou muzea zaparkovaná a zpřístupněná dobová vozidla zapůjčená žďárským Veterán Car Clubem a také vojenská motorka. Nechybělo vtipné seznámení s akcí Z v kulisách stavby (Věděli jste, že Z původně znamenalo zvelebení?) a dokonce došlo i na cvičení spartakiády. Na značky před rozesmátým obecenstvem nastoupily a s nadšením si zacvičily opravdu všechny generace. „Toaletní papír? Nemáme! Ale zítra dovezou Fidelovy koule,“ hlásila s nadšením paní prodavačka v socialistickém obchodě a povyprávěla zákazníkům o podpulťácích, frontách, Tuzexu a také dobových cenách a platech. Voják pod tvrzí seznámil účastníky branného cvičení s protichemickým vybavením, a kdo chtěl, mohl si vyzkoušet protichemický oblek, plynovou masku nebo samopal. Pohoštění se tentokrát skládalo z česnekových jednohubek podle dobového receptu a čaje s citrónem a předlistopadový kolorit ještě doplnili někteří návštěvníci, kteří dorazili v dobových kostýmech. Na celou akci dohlížel příslušník SNB, "estébák" v civilu a nechyběl ani disident.
Vrcholem akce pak byl komentovaný lampiónový průvod, který prošel centrem Žďáru až na náměstí. V čele dlouhého průvodu dětí i dospělých kráčel řečník s tlampačem, nosič transparentu i nezbytný příslušník SNB a na konci cesty malí účastníci obdrželi diplom a sladkost na památku.

Akce se opravdu vydařila a účast, i přes konkurenci Noci kostelů, muzejní noci v Muzeu nové generace a televizního zahájení ME ve fotbale, byla opravdu hojná.

Regionální muzeum děkuje všem skvělým malým i velkým návštěvníkům a také všem dobrovolníkům, kteří se na realizaci této vydařené akce s nadšením a zdarma podíleli! Byli to: MUDr. Marie Košťálová, Mgr. Hana Kršková, Jana Lhotská, Jarda Buček, Jana Výrostová, Tamara Pecková, Eliška Šimkovská, Veterán Car Club Žďár n. S. (František Němec, Lukáš Jaroš) a za Regionální muzeum: Mgr. Stanislav Mikule, Mgr. Miloslav Lopaur, PhDr. Pavel Elbl, Mgr. Miroslav Skalník, Jarmila Krejčová, Simona Dajčová, Ludmila Pytlíková a Kamila Dvořáková.
Autory námětu byli: Kamila Dvořáková, Jana Lhotská a Mgr. Stanislav Mikule