V neděli 29. 3. 2015 proběhlo v Regionálním muzeu města Žďáru nad Sázavou stylové zakončení výstavy o armádě starověkého Říma „AVE CAESAR!“
Na návštěvníky zde čekali dva římští legionáři ze skupiny živé historie LEGIO X GPF Petr Škorpík a Jan Wolgemuth a malé i velké návštěvníky si doslova vzali do parády. Nejprve je seznámili se svou válečnou výstrojí, kterou si postupně a s komentářem oblékali, přičemž největší ohlas vyvolaly spodky (subligacula) a ponožky. Pak následovalo seznámení se zbraněmi a taktikou boje a došlo i na méně známé zajímavosti nejen ze života ve vojenském táboře. Tušili jste například, jak vypadaly římské záchodky, co Římané jedli a pili, jestli se římští legionáři směli ženit, nebo co se stalo tomu, kdo utekl z bitvy? Ptát se, bylo možné na cokoliv.
Dalším bodem programu byla praktická ukázka před budovou Tvrze. Legionáři za ryčných latinských povelů pochodovali i bojovali a s chutí vyvraceli vžité nesmysly, které vídáme v historických filmech. Pak přišla řada i na malé dobrovolníky z řad návštěvníků. Nejprve byli vybaveni meči, přilbami a štíty a po krátkém výcviku skutečně poslouchali jako hodinky. Dokonce se vztyčeným mečem a s nadšením provolávali slávu císaři! S dospělými bylo pořízení horší, a proto za všeobecného veselí došlo i na donucovací prostředek - hůl optia (pravé ruky centuriona - velitele centurie). Pádná dřevěná hůl zakončená koulí několikrát zasvištěla vzduchem a všichni rychle pochopili, že autorem prohlubní na přilbách obyčejných legionářů většinou nebyl nepřítel, ale velitel. Vrcholem programu pak bylo, když se několik šťastlivců povozilo na bojové formaci zvané želva (testudo), přičemž byli označeni žertovným slovem „želvonauti“.
Program se několikrát opakoval a mezi tím byla ještě zpřístupněna výstava, kde si malí i velcí mohli třeba vyzkoušet štít, meč i přilbu, prozkoumat střelbu z katapulty, poležet si ve vojenském stanu, osahat spongium (římský „toaletní papír“), nebo si obléci kroužkovou zbroj, vážící asi 10 kg. Celý program byl symbolicky zakončen „svlíkačkou“ neboli komentovaným odstrojením legionářů.
I když se akce občas musela přizpůsobit nepřízni počasí, opravdu se vydařila a obzvláště malí legionáři odcházeli plní dojmů, vědomostí a osobních zážitků.
Regionální muzeum mnohokrát děkuje legionářům Petru Škorpíkovi a Janu Wolgemuthovi za předvedený program a zároveň děkujeme malým i velkým návštěvníkům, kteří nejenom přišli, ale s chutí se alespoň na chvíli proměnili v armádu starověkého Říma.