CZ EN DE
566 688 116
facebook.com/muzeumzdar
Út - Ne: 9:00 - 12:00, 12:30 - 17:00

Aktuality

Komentovaná vycházka centrem Žďáru pro seniory (9. 4. 2024)

15.4.2024 Výprava skupiny seniorů do historie Žďáru více...

Připravujeme: TVRZ VYPRÁVÍ (1. 5. – 25. 8. 2024)

2.4.2024 Výstava k 90. výročí založení našeho muzea více...

S rybářem k řece (1. 4. – 30. 9. 2024)

19.3.2024 Komentovaná vycházka pro MŠ a ZŠ více...

Pokyny k nabídce předmětů do muzea

9.8.2023 Jak postupovat při předání nových akvizicí muzeu? více...

Návrat vlka na Vysočinu

Šelma vyhubená v 19. století se vrací

V posledních letech začaly postupně přibývat informace o opětovném sporadickém výskytu, či spíše průchodu vlka obecného (Canis lupus) prostorem Českomoravské vrchoviny, Žďársko nevyjímaje. Nejprve se však podívejme stručně do historie.

Poslední vlk na Vysočině byl zastřelen prý jednou ranou na komoru ve čtvrt na čtyři odpoledne dne 2. ledna 1830 a skolil jej lesník Václav Marzik (Maržík) ze Stříteže, správce lesů hraběte Mitrovského. Předchozího dne byl tento vlk postřelen karasínským adjunktem Theirmanem. Šelma vážila přibližně 49 kilogramů (88 liber) a měřila od předního běhu k zadnímu 194 centimetrů (1 sáh a 2 palce). Uvedená délka je poněkud nejasná, neboť vlk dosahuje délky maximálně 160 cm od čenichu po kořen ocasu, ale nelze vyloučit, že exemplář byl změřen s nataženými končetinami. V roce 1830 připadl Nový rok na pátek, takže vlk byl zastřelen v sobotu. Na inkriminovaném místě v Českém lese v katastru obce Vojtěchov v okrese Žďár nad Sázavou byl o sto let později jako připomínka vybudován pomník na malém kamenném podstavci. Vlk samotný byl vycpaný a až do roku 1986 byl k vidění na hradě Pernštejně, ale poté byl z důvodu špatného stavu uložen do depozitáře. V současné době se návštěvníci musí spokojit pouze s obrazem Franze Richtera z roku 1830 s německým textem, nainstalovaným před vstupem do přírodovědné sbírky a knihovny.

Uvedený samec vlka bývá všeobecně považován za posledního svého druhu na Vysočině, leč ve čtvrtek 28. března 1861 byl nedaleko Jinošova zastřelen další vlčí samec, jehož preparát se nachází v depozitáři zámku Náměšť nad Oslavou. V tomto případě vlka skolil revírník hraběte Haugwitze Anton Schwejda (Antonín Švejda). Tento exemplář měří od čenichu po kořen ocasu 129,5 centimetru, ocas má dlouhý 46 centimetrů, vážil prý 39,78 kilogramů. V tomto případě se jedná o skutečně posledního vlka uloveného na Vysočině.

Pokud svoji pozornost zaměříme na současnost, je nutné konstatovat, že od roku 2016 se začala množit jednotlivá pozorování vlka obecného na Vysočině, ovšem bez ověřeného potvrzení. V uvedeném roce hlásili lidé jeho výskyt u obce Štoky mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou. Výskyt byl potvrzen v březnu 2017, kdy byl na stém kilometru dálnice D1 u Skorkova sražen čtyřicetikilový samec. Na základě analýzy DNA bylo stanoveno, že tento exemplář přišel na Vysočinu z Karpat a jeho preparát je nyní k vidění v expozici Muzea Vysočiny v Jihlavě. V prvním prosincovém týdnu 2017 v pátek v 17:48 byl zachycen vlk fotopastí v oblasti Žďárské vrchy. Přesná lokalita, kde k tomu došlo, byla utajena. Na místě byl nalezen čerstvý vlčí trus i stopy. Pobytové znaky pravděpodobně migrujícího jedince ověřila zooložka Hnutí Duha Olomouc Barbora Turbaková. V této souvislosti si je třeba také uvědomit, že vlk je schopen urazit 30 až 40 kilometrů během jediné noci. Na podzim 2019 byl podle Agentury ochrany přírody a krajiny dokonce potvrzen nedaleko Telče na Jihlavsku výskyt vlčí smečky, která se zde trvale usadila v lokalitě Javořice v počtu tří až čtyř jedinců.

Vzhledem k danému legislativnímu stavu týkajícímu se ochrany této šelmy tedy nelze vyloučit, že se s vlkem budeme setkávat na Vysočině stále častěji.