CZ EN DE
566 688 116
facebook.com/muzeumzdar
Út - Ne: 9:00 - 12:00, 12:30 - 17:00

Aktuality

Vernisáž výstavy Soužití s velkými šelmami (10. 9. 2024)

11.9.2024 Šelma, člověk, příroda s odborným komentářem více...

Za příběhy odboje (28. 9. 2024)

26.8.2024 Komentovaný autobusový celodenní výjezd po stopách Brigády M. Jana Husa více...

Soužití s velkými šelmami (10.9. – 24.11. 2024)

26.8.2024 Šelma, člověk, příroda více...

Přijímáme přihlášky na dětský kroužek KULTURNÍ LABORATOŘ (2024/25)

2.8.2024 „Sdílený“ kroužek Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou a Knihovny Matěje Josefa Sychry více...

Švastalka

Vytoužený nový přírůstek do muzejních sbírek

Regionální muzeum získalo do svých sbírek předmět, po kterém již dlouhý čas toužilo. Je to na první pohled obyčejná věc – láhev od limonády z doby první republiky. Když si přečteme vytlačený název na povrchu „flašky“, objevují se slova Čeněk Švastal a Město Žďár. To dokazuje, že ve Žďáře bývala výrobna limonády, a to dosti dlouho – bezmála 90 let. A tato láhev slavnou historii limonády „Švastalky“ připomíná.

Povězme si ve stručnosti krátký příběh. V místě, kde je dnes horní parkoviště na náměstí Republiky, stával blok čtyř patrových domů zvaný Špalíček, z nichž ten poslední – podlouhlý, patřil od r. 1901 Čeňku Švastalovi. Dlouhá léta na domě viselo domovní znamení v podobě plechového červeného raka. Čeněk Švastal otevřel materiální obchod (nyní drogerie) a spolu se zdejším lékárníkem Theodorem Chleborádem založili sodovkárnu. Od roku 1909 byla výroba přeložena z lékárny do domu u Švastalů, kde v tradici pokračoval a provoz moderními stroji opatřil Václav Švastal. Pod označením „Žďárka“ vyráběla a dodávala početná rodina Švastalových sodovky, sifony, limonády a ovocné šťávy v pěti druzích. Nejoblíbenější prý byla malinovka a citronáda. Stále větší vzdálenosti k dodavatelům a narůstající množství přepravovaného zboží vedlo Václava Švastala k rozhodnutí pořídit si nákladní automobil.  Kromě rodiny v obchodě a v sodovkárně pracovali další tři dělníci.

Úspěšný podnik byl po r. 1950 znárodněn a výroba se stěhovala do jiných míst. V 50. letech do bývalé Krčálovy jirchárny u lávky u Libušína (poblíž dnes stojí hotel Jehla) a nedlouho na to (konec 50. let) do areálu Amylonu (nyní PAMEX a Penny Market). Výrobu limonády nadále vedl ve státních službách Švastal, a to až do počátku 90. let. Jeho pokus obnovit soukromou výrobu se již nezdařil. Po roce 2004 byla většina objektů Amylonu stržena, také „sodovkárna“ na Libušíně, kde se nacházel sklad pekáren, zmizela a na náměstí již také nenajdeme původní dům Švastalových – byl stržen na začátku 70. let.

Také lahve Švastalovy sodovky zmizely ze starých půd, skládek a opuštěných domů. Byl to malý zázrak, že jednu z posledních nalezl Jaroslav Beránek, potomek slavné sklářské rodiny Beránků ze Škrdlovic, na půdě svého domu ve Stržanově.

Miloslav Lopaur