CZ EN DE
Organizace zřizovaná městem Žďár nad Sázavou

566 688 116
facebook.com/muzeumzdar
Út - Ne: 9:00 - 12:00, 12:30 - 17:00

Aktuality

Tematická okénka – VAŘÍME a PEČEME

27.4.2021 Nová muzejní okénka k nahlédnutí za denního světla více...

Cihla „JESTAVKA“

17.4.2021 Za obyčejnou tvárnící nevšední příběh více...

Velikonoční okénka (11. 3. – 25. 4. 2021)

15.4.2021 Nahlédnutí do muzejních „výdejních“ okének s velikonočními zvyky více...

Velikonoční pomlázka a mrskání

1.4.2021 Proč chodíme na „sekačku“? více...

Žďár a vznik Československa (1918 – 2020)

Připomenutí vzniku Československé republiky

První nejasné zvěsti o vzniku Československa se měly do Města Žďáru dostat v pondělí 28. října 1918 kolem šestnácté hodiny. Podle jedné verze nám informace po konduktérech vlakem od Brna poslal žďárský rodák JUDr. Ladislav Pluhař, který se po odstoupení místodržícího Otty hraběte Serényiho dne 8. listopadu 1918 ujal řízení moravské zemské samosprávy. Podle Městské kroniky Ladislava Kostky, psané ovšem až roku 1925, přišla ten den do Žďáru „drátozvěst“. Nikdo si nemohl být jistý, že je zpráva skutečně pravdivá a že vznik republiky nebyl potlačen tak, jako za Generální stávky 14. října 1918 v Písku. Potvrzena byla až druhý den prostřednictvím pražských ranních novin, přivezených vlakem z Německého Brodu.

Starosta Alois Frieb svolal 29. října na třetí hodinu odpolední do Národního domu (dnes Městské divadlo) schůzi městské rady za účelem poučení obyvatelstva o aktuální situaci. Četnictvo bylo požádáno, aby nadále vykonávalo svou bezpečnostní službu krom nařízení, namířených proti českému národu. Zprávu o vzniku státu ve městě vyhlásil strážník „zapletený slovanskou trikolorou“. Řečníci promluvili o významu oslavy, o povinnostech každého Čecha a o nutnosti zachování klidu a pořádku, přečetli provolání Národního výboru, První zákon a provolání Socialistické rady. Schůze byla zakončena zpěvem národní hymny a poté následoval slavnostní průvod městem, v jehož čele nesl Antonín Březina prapor místní sociálně demokratické organizace. Před soudní budovou (Stará radnice) provolával dav slávu Masarykovi, Wilsonovi, Jihoslovanům, českým legiím a novému státu.

Vznik republiky se ve Žďáře nenesl pouze v radostném duchu. Byl poznamenán také duchem bídy, hladu, strachu o příbuzné a známé na frontě a pocitu smrtelného ohrožení ze španělské chřipky, která si i u nás vybírala svou daň. Konec války znamenal na jednu stranu radost z toho, že se lidé vrátí z bojišť domů, na druhou stranu starosti, jak je jejich rodiny uživí a zda za stávající nezaměstnanosti najdou práci.

Text: Mgr. Stanislav Mikule

Obrazová příloha: Mgr. Miloslav Lopaur