CZ EN DE
Organizace zřizovaná městem Žďár nad Sázavou

566 688 116
facebook.com/muzeumzdar
Út - Ne: 9:00 - 12:00, 12:30 - 17:00

Aktuality

Žďárské uličníky v prodeji

31.5.2021 Žďárské uličníky, publikace o dějinách našeho města, jsou opět v prodeji více...

Půvab krojovaných panenek E+M (1. 6. – 15. 8. 2021)

11.5.2021 Panenky v lidových krojích z dílny Marie Žilové a Evy Jurmanové více...

11. 5. 2021 OTEVÍRÁME!

10.5.2021 Regionální muzeum se v omezených podmínkách otevírá návštěvníkům více...

Tematická okénka – VAŘÍME a PEČEME

9.5.2021 Nová muzejní okénka k nahlédnutí za denního světla více...

Napoleon v bitvě u Slavkova poražen?

6.5.2021 200 let od smrti císaře Napoleona I. a zajímavá zpráva vrchního úředníka žďárského kláštera z roku 1805 více...

Švastalka

Vytoužený nový přírůstek do muzejních sbírek

Regionální muzeum získalo do svých sbírek předmět, po kterém již dlouhý čas toužilo. Je to na první pohled obyčejná věc – láhev od limonády z doby první republiky. Když si přečteme vytlačený název na povrchu „flašky“, objevují se slova Čeněk Švastal a Město Žďár. To dokazuje, že ve Žďáře bývala výrobna limonády, a to dosti dlouho – bezmála 90 let. A tato láhev slavnou historii limonády „Švastalky“ připomíná.

Povězme si ve stručnosti krátký příběh. V místě, kde je dnes horní parkoviště na náměstí Republiky, stával blok čtyř patrových domů zvaný Špalíček, z nichž ten poslední – podlouhlý, patřil od r. 1901 Čeňku Švastalovi. Dlouhá léta na domě viselo domovní znamení v podobě plechového červeného raka. Čeněk Švastal otevřel materiální obchod (nyní drogerie) a spolu se zdejším lékárníkem Theodorem Chleborádem založili sodovkárnu. Od roku 1909 byla výroba přeložena z lékárny do domu u Švastalů, kde v tradici pokračoval a provoz moderními stroji opatřil Václav Švastal. Pod označením „Žďárka“ vyráběla a dodávala početná rodina Švastalových sodovky, sifony, limonády a ovocné šťávy v pěti druzích. Nejoblíbenější prý byla malinovka a citronáda. Stále větší vzdálenosti k dodavatelům a narůstající množství přepravovaného zboží vedlo Václava Švastala k rozhodnutí pořídit si nákladní automobil.  Kromě rodiny v obchodě a v sodovkárně pracovali další tři dělníci.

Úspěšný podnik byl po r. 1950 znárodněn a výroba se stěhovala do jiných míst. V 50. letech do bývalé Krčálovy jirchárny u lávky u Libušína (poblíž dnes stojí hotel Jehla) a nedlouho na to (konec 50. let) do areálu Amylonu (nyní PAMEX a Penny Market). Výrobu limonády nadále vedl ve státních službách Švastal, a to až do počátku 90. let. Jeho pokus obnovit soukromou výrobu se již nezdařil. Po roce 2004 byla většina objektů Amylonu stržena, také „sodovkárna“ na Libušíně, kde se nacházel sklad pekáren, zmizela a na náměstí již také nenajdeme původní dům Švastalových – byl stržen na začátku 70. let.

Také lahve Švastalovy sodovky zmizely ze starých půd, skládek a opuštěných domů. Byl to malý zázrak, že jednu z posledních nalezl Jaroslav Beránek, potomek slavné sklářské rodiny Beránků ze Škrdlovic, na půdě svého domu ve Stržanově.

Miloslav Lopaur